Dziewczynka z dyplomem. Uzdrawianie wewnętrznego dziecka
Stella Veritas-Amare
W tej książce wspominam czas, gdy bandażowałam złamane gałęzie drzew i wierzyłam, że to otulenie wróci im życie. Przywołuję chwile, gdy zaczęto wyrywać ze mnie tę wiarę i uczyć innej: wstydu przed porażką, zawstydzenia sobą. Wracam tam, gdzie zetknęłam się z odpowiedzialnością, próbując rozpoznać nadane rzeczom znaczenia, dookreślić wyuczone pojęcia, zrozumieć, kim jestem, dlaczego jestem i do czego zostałam powołana.
Swoją historię opisuję z perspektywy Dziewczynki, Dziewczyny i wkraczającej w dorosłość Kobiety. W tej opowieści przemierzam wiele lat – cały okres edukacji. Podobnie jak w pierwszej części cyklu Dziewczynka i teraz udzielam głosu Dziewczynce, Dziewczynie, Kobiecie – by każda z nich została wreszcie usłyszana. Niech usłyszą mnie ci, którzy przylgnęli do stereotypu wartościowania człowieka ze względu na jego osiągnięcia.
Dedykuję tę historię wszystkim, którzy podczas drogi edukacji doświadczyli nadmiernego obciążenia lub straty. Polecam ją wszystkim, którzy w dorosłym życiu konfrontują się ze swoją przeszłością oraz ulegają jej wpływom.
Chciałabym, by głos Dziewczynki usłyszeli wszyscy dorośli, którzy mają wpływ na kształtowanie się przekonań dziecka: rodzice, opiekunowie, wychowawcy, nauczyciele, pedagodzy, psycholodzy, lekarze. Wraz z tą książką podąża życzenie, by dzieci same wybierały drogę adekwatną do swoich marzeń i aspiracji, a dorośli pomogli im budować wiarę w swoje możliwości poprzez obecność pełną miłości, akceptacji i uważności.
Od Autorki
* * *
Dziewczynka z dyplomem to druga książka Stelli Veritas-Amare, stanowiąca kontynuację losów bohaterki przedstawionych w Dziewczynce zza zasłony. W piękny literacko-poetycki sposób opisano w niej doświadczenia najpierw dziecka, potem dorastającej dziewczyny, dotyczące przede wszystkim świata wewnętrznego.
To bardzo mądra książka. Wiele osób może się z niej uczyć na temat istoty funkcjonowania psychicznego osób z trudnymi doświadczeniami relacyjnymi w okresie dzieciństwa. W pełni podzielam myśl Małgorzaty Anny Gruszki, autorki Przedmowy do pierwszej książki z cyklu Dziewczynka, że jest to lektura, którą można polecić różnym osobom – ofiarom przemocy w rodzinie (w szczególności ukrytej), rodzicom, specjalistom pracującym z dziećmi, z młodymi dorosłymi z trudną historią rodzinną oraz studentom kierunków humanistycznych.
prof. dr hab. Katarzyna Schier
* * *
Spis treści
Przedmowa – prof. dr hab. Katarzyna Schier
Od Autorki