Promocja książki “Ciemne oblicze”
Wasilija Rozanowa Ciemne oblicze. Metafizyka chrześcijaństwa
Spotkanie poprowadzi: Krzysztof Dorosz.
klub Skład Butelek, ul. 11 Listopada 22
Przed klubem jest duży parking, na którym można bezpłatnie zostawić samochód.
Dojazd tramwajami linii:
3 – z ul. Grochowskiej
23 i 32 – z Pl. Bankowego
25 – z Centrum
lub autobusem linii 169.
Przystanek „Inżynierska”.
Ciemne oblicze. Metafizyka chrześcijaństwa jest dziełem jednego z najwybitniejszych myślicieli rosyjskich przełomu XIX i XX wieku, który podejmował kluczowe pytania chrześcijaństwa, życia religijnego i zbawienia. Z jednej strony odwoływał się do tradycji Starego Testamentu, z drugiej – z pozycji psychologa – opisywał i badał ekstremalne formy wiary, na przykład samospalenia i zakopywanie żywcem, jakie miały miejsce w owym czasie w Rosji.
Podczas spotkania przybliżymy Czytelnikom książkę, która wraz pracą Ludzie księżycowej poświaty przyniosła sławę temu nie poddającemu się żadnym klasyfikacjom filozofowi i publicyście. Opowiemy również o samym Wasiliju Rozanowie – wyjątkowej postaci kultury rosyjskiej, określanej mianem rosyjskiego Nietzschego i Freuda zarazem. Pisarz był przede wszystkim prowokatorem, oryginalnym i buntowniczym myślicielem, uwielbiającym myślenie paradoksalne, dzięki czemu można go uznać za jednego z prekursorów Émila Ciorana.
O autorze:
Wasilij Rozanow (1856 – 1919), rosyjski filozof, religioznawca, publicysta. Ukończył studia filozoficzne w Uniwersytecie Moskiewskim. Krytykował moralność życia rodzinnego i w sferze seksualności, atakował niektóre przejawy życia religijnego, co miało związek z nieudanym małżeństwem ze starszą o szesnaście lat Apolinarią Susłową, przyjaciółką Fiodora Dostojewskiego.
Sławę przyniosły mu prace o metafizyce chrześcijaństwa (Ciemne oblicze i Ludzie poświaty księżycowej) oraz myśli aforystyczne, których napisał kilka tomów. Pod wpływem wydarzeń rewolucji 1917 roku napisał wstrząsającą Apokalipsę naszych czasów. W ostatnich latach życia przyjaźnił się z wielkim myślicielem rosyjskim Pawłem Floreńskim, który stał się jego ojcem duchowym.
{moscomment}
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!