Nowość: “Polityka na kozetce” – Andrew Samuels
Terapia i wewnętrzny polityk
POLITYKA NA KOZETCE
Obywatel i jego życie wewnętrzne
prof. Andrew Samuels
do terapeutów, polityków, politologów, socjologów, liderów biznesu i obywateli, którzy chcą bardziej świadomie zarządzać własną „energią polityczną”.
Spis treści
Przedmowa
Rozdział 1: Tajemne życie polityki
Rozdział 2: Polityka transformacji
Rozdział 3: Nowy ład polityczny dla kobiet i mężczyzn
Rozdział 4: Ukryta polityka wewnętrznej rodziny
Rozdział 5: Tajemna psychologia politycznych formacji
Rozdział 6: Wystarczająco dobry przywódca
Rozdział 7: Wystarczająco dobry ojciec dowolnej płci
Rozdział 8: Polityka, duchowość i psychoterapia
Rozdział 9: Psychologia a ekonomia
Rozdział 10: Polityczna klinika
Rozdział 11: Psychoterapia, obywatel i państwo
Rozdział 12: Badanie psychologii narodowych
Rozdział 13: Przemiana polityki
Bibliografia
O Autorze
Andrew Samuels – profesor psychologii analitycznej na Uniwersytecie Essex i profesor wizytujący studiów nad psychoanalizą w Goldsmith College (Uniwersytet w Londynie). Prowadzi prywatną praktykę psychoterapeutyczną oraz jest politycznym konsultantem w różnych krajach. Jest współzałożycielem organizacji Psychoterapeuci i Doradcy na rzecz Społecznej Odpowiedzialności oraz think tanku Anidote, opartego na doświadczeniach psychoterapii. Autor wielu książek poświęconych teorii Junga i psychoanalizie m.in. Polytical Psyche, The Plural Psyche, The Father, Jung and Post-Jungians. Współautor Krytycznego słownika analizy jungowskiej (wyd. pol. 1994).
Fragment Rozdziału 1
Ukryte życie polityki
Polityka w wielu krajach Zachodu znajduje się w stanie upadku i zamętu. Pilnie potrzebujemy nowych koncepcji i podejść. W książce podaję wiele argumentów wspierających tezę, że psychoterapia może wnieść wkład do ogólnej transformacji polityki. Terapeuci mogą nadal ignorować fakt istnienia demoralizacji w dziedzinie polityki i koncentrować się, jak wcześniej, na indywidualnej transformacji. Mogą też przekształcić koncentrację na jednostce w zainteresowanie społeczeństwem i polityką i w ten sposób przyczynić się do ożywienia tej ostatniej.
Obecnie politycy wywołują u większości z nas uczucie głębokiej rozpaczy i niesmaku. Brakuje im wewnętrznej integracji, wyobraźni i nowych idei. Na całym świecie pojawia się potrzeba przemodelowania polityki. Wkład psychoterapii w dzieło tej przebudowy polega na otwarciu kanałów przepływu między światem wewnętrznym i światem polityki. Powinniśmy tworzyć równowagę w naszych dążeniach do rozumienia ukrytej polityki świata wewnętrznego, zanurzonego w doświadczeniach osobistych, emocjonalnych i rodzinnych, a próbami odkrycia ukrytych mechanizmów psychologii, jakie wynikają z nacisków zewnętrznego świata. Problem ten dotyczy takich kwestii jak przywództwo, gospodarka, działania na rzecz środowiska naturalnego, nacjonalizm.
Poniżej podaję kilka pytań, które wymagają odpowiedzi:
- Czy czujemy się szczęśliwi z aktualną wizją rzeczywistości, którą oferuje nam polityka? Czy satysfakcjonuje nas wizja, którą przedstawiają główne partie polityczne?
- Czy zgadzamy się z celami formułowanymi przez polityków?
- Czy potrafimy wyznaczać doskonalsze cele? Jeśli tak, to jaka zmiana musi zajść w nas i w społeczeństwie?
- W jaki sposób musi się zmienić system polityczny, by odzyskać zaufanie wykluczonych i wyalienowanych grup społecznych, w tym zaufanie młodego pokolenia?
Jeżeli ludzie byliby w stanie zwerbalizować swoje myśli i intuicyjne polityczne koncepcje oraz zwiększyć motywację, wówczas mogliby podjąć skuteczne działania polityczne. W każdym człowieku znajdują się ukryte źródła mądrości politycznej. Można je zidentyfikować, obserwując osobiste reakcje na wydarzenia w świecie polityki. Indywidualne reakcje nie mają często kanału, przez który mogą się wyrazić, i z tego powodu pozostają w ukryciu. Ta książka analizuje, w jaki sposób subtelne procesy – uznawane za prywatne – takie jak doświadczenia dzieciństwa, relacje intymne, fantazje (w tym fantazje seksualne), sny i doznania cielesne mogą być przekształcone i przemienione w pożyteczne cele polityczne.
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!