Mit życiowy według psychologii procesu – wykład

Zapraszamy na wykład “Mit życiowy według psychologii procesu”, który poprowadzi dr Bogna Szymkiewicz, autorka książki Zranione stany świadomości.

Spotkanie z cyklu “Psychologia Fatum” odbędzie się 9 maja 2011 roku o godzinie 19.00 w Laboratorium Dramatu, ul. Olesińska 21 (Mokotów, równoległa do Madalińskiego). Wstęp wolny.

O czym jest nasze życie? Czy przychodząc na świat w określonym miejscu i czasie, w takiej a nie innej rodzinie, poza genami i uwarunkowaniami społecznymi dostajemy też zadanie do rozwiązania? Czy jest coś, co nas prowadzi, i jak dużo zależy od nas? Jeśli czasem zadajecie sobie takie pytania, koncepcja mitu życiowego w psychologii zorientowanej na proces może być dla Was inspirująca. Mit życiowy to rodzaj historii, która się poprzez życie wydarza, a jej główne elementy możemy odnaleźć w snach z dzieciństwa, w doświadczeniu chronicznych symptomów fizycznych, w powtarzalnych wzorcach relacyjnych czy uzależnieniach. Jaka siła organizuje te doświadczenia? W psychologii procesu pojawiają się nawiązanie do naukowych koncepcji i dawnych tradycji, a z nimi pojęcia takie jak „fal pilotująca”, „Sprzymierzeniec” czy „Wielkie Ty”. Choć mit nie determinuje naszego życia, jest obecny w postaci doświadczeń psychicznych, wyzwań i problemów, które na swojej drodze spotykamy. Odkrywanie własnego mitu pomaga w odnajdywaniu bądź nadawaniu sensu własnemu życiu.

Cykl wykładów „Psychologia Fatum” stanowi próbę pokazania związków między psychiką a kulturą. Na kolejnych spotkaniach przedstawiciele różnych dziedzin będą pytać, dlaczego człowiek jest równocześnie zdolny do naśladowania Stwórcy i utożsamiania się z demonami. Po każdym wykładzie odbędzie się dyskusja.

Wykłady odbywają się w jeden poniedziałek w miesiącu. Program cyklu wykładów opracował dr Zenon Waldemar Dudek, redaktor naczelny pisma „ALBO albo” poświęconego psychologii głębi i psychologii kultury.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz