Wykład “Psychologia numinosum” – Z.W. Dudek
Laboratorium Dramatu rozpoczyna w październiku nowy cykl wykładów pt. „Numinosum”. Wykłady są kontynuacją poprzedniego cyklu „Psychologia fatum”, w ramach którego pokazywano związki między psychiką a kulturą. W nowym cyklu przedstawiciele różnych dziedzin współczesnej wiedzy będą pytać, dlaczego człowiek myśli i postępuje irracjonalnie oraz dlaczego jest skazany na doświadczenie religijne.
Cykl otwiera wykład „Psychologia numinosum”, który poprowadzi dr Zenon Waldemar Dudek, kolejne wykłady poprowadzą: dr Tomasz Olchanowski, dr Jerzy Bąbel, dr Mirosław Piróg, prof. dr Wojciech Burszta, dr Ireneusz Kaczmarczyk, Tomasz Stawiszyński i in. Wśród planowanych tematów: “Cywilizacja bez inicjacji”, “Synobójstwo i kanibalizm”, “Synchroniczność”, “Magia współczesnych igrzysk”, “Politeistyczna dusza”, “Psychologia Cienia”. Program cyklu wykładów nt. „Numinosum” opracował dr Zenon Waldemar Dudek, redaktor naczelny pisma ALBO albo poświęconego psychologii głębi i psychologii kultury.
W aurze numinosum sami zostajemy na chwilę bogami i świętymi, ulegamy demonicznym i szatańskim pokusom. Na samą myśl, że stać nas na to, o czym nie śnią nawet filozofowie, przechodzą nam po plecach ciarki a włosy stają do góry. Ślady ludzkiego lęku, ocierające się o okrucieństwa obrazy piekła i wojny znajdziemy na kartach świętych ksiąg, są w nich także obrazy fascynującego dobra, piękna i raju. Te dramatyczne historie ujmują paradoksalnie dwuznaczne, ambiwalentne aspekty numinosum. Numinosum dotyka głębi człowieka religijnego i świeckiego, zdaniem Junga psyche pełni funkcję religijną a według Rudolfa Otto przeżycie numinosum nie jest wyrazem ludzkiej racjonalności, lecz irracjonalności”.
Patronem cyklu jest Wydawnictwo Eneteia.
Organizacja w ramach projektu “Źródła w Laboratorium Dramatu” współfinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!