Światy zastępcze. Samotność wobec kultury

Konkurs: “Światy zastępcze. Samotność wobec kultury”

Światy zastępcze. Samotność wobec kulturyŚwiaty zastępcze. Samotność wobec kultury

Paweł R. Wojciechowski

Weź udział w konkursie! Do wygrania 3 egz. pozycji “Światy zastępcze. Samotność wobec kultury” – Paweł R. Wojciechowski. Czasopismo “ALBO albo” objęło publikację patronatem medialnym.

Aby wziąć udział w konkursie prosimy o:
* polubienie postu na FB
* udostępnienie postu na FB
* odpowiedź na adres konkurs@eneteia.pl: jaki tytuł nosi zbiór poezji autora, Pawła T. Wojciechowskiego?

Konkurs trwa do dnia 4 listopada (niedziela) do g. 23:59.


Książka obnaża pewne społeczne złudzenie. Wiarę w coś, za czym nie nadążamy i co zdaje się nas przerastać. To rodzaj zbudowanej przez nas samych makiety, która pomaga nie dostrzegać problemów. Pozorny świat, w który chcemy wierzyć i dla którego chcemy znaleźć uzasadnienie – niczym bogowie.

Czym są światy zastępcze? W jaki sposób stały się zbiorowym mechanizmem ucieczki? Co nas do owej ucieczki zmusza?

Coraz częstsze uzależnienia od mediów społecznościowych, reality show, własnego wizerunku i popularności czy rzeczywistości wirtualnej oraz zjawiska takie jak kult młodości, samotność w sieci, zobojętnienie biznesu, radykalizacja polityki czy fundamentalizm to tematy zastępcze naszych czasów. Kultura popularna przez obietnice bez pokrycia przyczynia się do osamotnienia. Ostatecznie jednak to sami siebie opuszczamy.

Autor opisuje zjawisko wspólnej samotności, która staje się w grupie społecznej złowrogim, uzależniającym światem zastępczym. Błędnym kołem pozorów, które mają przynieść chwilowe ukojenie, zastępując realne problemy. Utrwalona w kulturze wspólna samotność staje się groźna i nieprzewidywalna, odbiera poczucie sensu życia, jednocześnie nadając życiu sens pozorny.

Książka jest próbą zrozumienia przyczyn ucieczki w quasi-rzeczywistość oraz źródeł i funkcji błędnych kół grupowych konfliktów wzmacnianych przez kulturę. Do czego potrzebne jest nam podtrzymywanie złudzeń dotyczących tego, co daje nam poczucie szczęścia? Dlaczego zapisujemy te złudzenia w kulturze, spektakularnie oszukując samych siebie? Decydując się na uczestnictwo w aktach zbiorowej iluzji, tworząc misterną strukturę myślenia życzeniowego, makietę rzeczywistości, na której ma się rozegrać osobisty spektakl, sami budujemy światy zastępcze, dajemy im uprawomocnienie i zasilamy je własnym życiem.

* * *
Książka Pawła Wojciechowskiego oddaje spojrzenie współczesnego człowieka Zachodu na to, co dała nam kultura, czym nas nakarmiła. Przede wszystkim jednak autor stara się wskazać, jaki rachunek owa kultura może nam wystawić, jeśli całkowicie pochłonie nas tworzenie iluzji świata.
„Światy zastępcze” to lektura dla wszystkich psychologów, socjologów, filozofów, kulturoznawców i psychoterapeutów pragnących poszerzyć swoje horyzonty, a także dla każdego, kto interesuje się drugim człowiekiem i chciałby nauczyć się doświadczać autentycznego Spotkania. Dla wszystkich, którzy chcą się ustrzec przed pułapkami dzisiejszych światów zastępczych, przed wewnętrzną pustką, wypaleniem i samotnością.

Agnieszka Rynowiecka
psycholog, certyfikowana psychoterapeutka Sekcji Naukowej Psychoterapii PTP

* * *
Książka pomaga zrozumieć to, w czym przyszło nam żyć. Życie w płynnej ponowoczesności stwarza nowe szanse, ale też duże niebezpieczeństwa. Autor prezentuje możliwość zanurzenia się w iluzji, w życiu pozornym. Pokazuje, jak społeczne uzgodnienie może budować rzeczywistość pozorną, istniejącą dzięki destrukcyjnym lękom i stereotypom.

Jacek Jakubowski
superwizor treningu psychologicznego PTP, Grupa TROP

* * *

O Autorze

Paweł WojciechowskiPaweł R. Wojciechowski – psychoterapeuta w trakcie szkolenia w Studium Psychoterapii i Studium Psychoterapii Grupowej w Laboratorium Psychoedukacji (programy rekomendowane przez Sekcję Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychologicznego i Sekcję Naukową Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego).

Doświadczenie w pracy z pacjentami zdobywał podczas stażu w ambulatorium i na oddziale ogólnopsychiatrycznym Szpitala Nowowiejskiego w Warszawie, prowadząc grupy warsztatowo-terapeutyczne i psychoterapię indywidualną. We współpracy z różnymi ośrodkami zajmuje się treningiem grupowym i coachingiem. Certyfikowany trener i coach Akademii TROP, rekomendowanej przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne. Pracuje w nurcie psychodynamicznym wykorzystując elementy podejścia interpersonalnego i egzystencjalnego.

Opublikował zbiór poezji “Cisza jest w moim życiu” (LSW 2014).

Spis treści

Wprowadzenie
Agnieszka Rynowiecka

Przedmowa
Wstęp

Część 1: Zeus i Prometeusz

Rozdział 1: Filozofia codzienności po Wielkim Wybuchu
Rozdział 2: Szybki sposób na nieśmiertelność
Rozdział 3: Dzieci ze szkiełkiem pod powieką
Rozdział 4: Ożywiająca moc Spotkania
Rozdział 5: Boski podpis i ludzki problem

Część 2: Karmiąca kultura

Rozdział 6: Światy zastępcze, czyli makiety rzeczywistości
Rozdział 7: Konflikty współczesnego życia
Rozdział 8: Odczarować rozczarowanie
Rozdział 9: Mit wcielony w rzeczywistość
Rozdział 10: Zjawiska zastępcze – analiza przypadków
Rozdział 11: Zbiorowa nerwica

Bibliografia

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz