Kultura arabska – konkurs

Już 11 września ukaże się nowa pozycja w serii Pytania o Kulturę: Kultura arabska autorstwa prof. dr hab. Ewy Machut-Mendeckiej.

Zapraszamy przy tej okazji do udziału w konkursie. Prosimy o odpowiedź na dwa pytania związane z książką:
1. Jaki tytuł nosiła poprzednia pozycja Ewy Machut-Mendeckiej opublikowana w naszym wydawnictwie?
2. W jakim kraju powstała telewizja Al-Dżazira?
 
Wśród biorących udział w konkursie rozlosowane zostaną nagrody – egzemplarze nowego tytułu.
Maile z tytułem "Konkurs – Kultura arabska" prosimy przesyłać na adres konkurs@eneteia.pl do 9 września (niedziela).

Zapraszamy również na naszą stronę na FB: facebook.com/eneteia, gdzie znajdą Państwo najbardziej aktualne informacje na temat wydawnictwa.

O książce:

KULTURA ARABSKA
Mity, literatura, polityka


Ewa Machut-Mendecka

Do istoty kultury arabskiej prowadzą – wciąż obecne w życiu współczesnych Beduinów – wzorce plemienne, wyrażające się w decyzjach, w tym politycznych, plemiennych naczelników, a także normy życia religijnego – islamu, choć również chrześcijaństwa. Fenomen kultury arabskiej przybliża refleksja nad człowiekiem i jego czasem – zagadnienia do ujęcia w kategoriach psychologii Carla Gustava Junga, ze szczególnym uwzględnieniem funkcji psychicznych: myślenia, uczucia, percepcji i intuicji. Koncepcje te znajdują potwierdzenie w dziesiątkach manifestacji wynikających z codziennego życia i obrazów rysujących się w mediach i w literaturze.

Człowiek ten to, z jednej strony, racjonalista, nastawiony na postęp i rozwój ojciec rodziny, przedsiębiorca, polityk, z drugiej – mistyk, odwołujący się do pokładów własnego życia wewnętrznego i zbratany z przyrodą. To bojownik walczący o swój kraj z kolonializmem i neokolonializmem, gospodarz tak gościnny, że odda duszę i mienie swoim gościom, kiedy indziej – nieufny krytyk lawinowego zainteresowania Wschodem. Na obrzeżach miast i pustyń zachowuje swój magiczny świat jak skarb w otchłani stechnicyzowanej kultury, zarazem wkracza z całą siłą w sferę nowoczesnej myśli. Staje się aktywnym współtwórcą aulamy – globalizacji, którą „tu i teraz”, już w wieku XXI, wzbogaca swoją żywotnością, inspirując rewolucje 2011 r. – fenomen na miarę współczesnej historii powszechnej.

Liczba stron: 452
Rok wydania: 2012
Oprawa: miękka
Wydanie: pierwsze
ISBN:
978-83-61538-38-7
Seria:
Pytania o Kulturę
Cena w księgarni internetowej: 33,75 zł

Fragment książki

Spis treści

O Autorce

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz