Zagłada chorych psychicznie – konkurs

Polecamy nowość: Zagłada chorych psychicznie. Pamięć i historia – red. Tadeusz Nasierowski, Grażyna Herczyńska, Dariusz Maciej Myszka.

Zapraszamy przy tej okazji do udziału w konkursie. Prosimy o odpowiedź na dwa pytania związane z książką:

1. Jaki tytuł nosiła poprzednia pozycja dra Tadeusza Nasierowskiego poświęcona zagładzie chorych psychicznie?
2. Proszę wymienić imiona i nazwiska trzech autorów pochodzenia niemieckiego, którzy są autorami artykułów w publikacji.
 
Wśród biorących udział w konkursie rozlosowane zostaną nagrody – egzemplarze nowego tytułu oraz niespodzianki.
Maile z tytułem "Konkurs – Zagłada chorych psychicznie" prosimy przesyłać na adres konkurs@eneteia.pl do 16 stycznia 2013 (środa).

ZAGŁADA CHORYCH PSYCHICZNIE
Pamięć i historia
red. Tadeusz Nasierowski, Grażyna Herczyńska, Dariusz Maciej Myszka

Los osób z zaburzeniami psychicznymi podczas II wojny światowej jak dotąd nie znalazł adekwatnego odzwierciedlenia w pamięci społecznej w Polsce. Chorzy psychicznie stanowili pierwszą grupę ofiar, która doświadczyła wszystkich, zastosowanych później przez nazistów, metod eksterminacji, w tym zabijania za pomocą gazu. Ich zagłada była wydarzeniem samoistnym, miała swe źródło w ideologii nazistowskiej, która przejęła modne wówczas idee eugeniczne i idee darwinizmu społecznego. Chorzy byli mordowani ze względu na swoją chorobę: zaburzenia psychiczne, ich przynależność etniczna nie miała znaczenia. Intencje sprawców, brutalność, przemysłowy charakter mordów oraz uniwersalność wydarzeń łączy zagładę osób chorych psychicznie z Holocaustem.

W pierwszej części książki autorzy omówili aktualny stan wiedzy na temat zagłady chorych psychicznie. Wyznaczona przez nich perspektywa obejmuje również funkcjonowanie służby zdrowia w okresie wojny, oraz los polskiego i niemieckiego personelu medycznego. Historia łączy się z pamięcią. Kwestiom tym poświęcona została druga część książki, w której przedstawiono związki między pamięcią a historią z perspektywy niemieckiej i polskiej.

Literatura, film, teatr koncentrują się głównie na badaniu pamięci. Historia jest w nich nierzadko sprawą drugorzędną, czy wręcz nieobecną. W trzeciej części książki autorzy przedstawili obraz pamięci czasu wojny zapisany w języku kultury polskiej.

Ostatnią część książki stanowią prace autorów zajmujących się dziełami sztuki publicznej utrwalającymi w pamięci tragiczne wydarzenia w historii. Kanwą dla tych rozważań są plany postawienia w Warszawie centralnego pomnika upamiętniającego zagładę osób chorych psychicznie.

Fragment książki

Spis treści

O Redaktorze

Liczba stron: 582
Rok wydania: 2012
Oprawa: twarda
Wydanie: pierwsze
ISBN:
978-83-61538-43-1
Format: 160 x 235 mm
Cena w księgarni internetowej: 79,00 zł 59,25 zł

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz