Nowość: Bezkresna narracja – Czesław Dziekanowski

Polecamy styczniową nowość, kolejna książka Czesława Dziekanowskiego w serii Psychologia Literatury.

Okładka: Bezkresna narracjaBEZKRESNA NARRACJA
Czesław Dziekanowski

Literatura w tej książce chce być eksperymentem, rozmową do utraty tchu, bezkresną narracją. Filozofia słowa ukazuje w niej absolutną prawdę czasu w symultanicznych odsłonach. Tekst mierzy się z całym językiem, zwycięża go chwilami, to znów mu ulega.

Eseje pełne narracji pędzą przez czas, „dostają zmarszczek”, odkrywają młodość świata, który już jest, choć jeszcze nie powstał. Dramat odsłania symultaniczną prawdę dialogu świadomości z nieświadomością, dobra ze złem, chwili z wiecznością. W jej biegunowym napięciu można doświadczyć, jak przez zmarszczki czasu odsłania się Absolut. Napięcie, które nie ma końca w czasie, a jedynie w wieczności. Poradzić sobie z paradoksem czasu, to znaczy uratować się od śmierci, zła, nieistnienia. Kolejne słowa wędrujące w czasie i bezczasie.

Fragment książki

Spis treści

Liczba stron: 451
Rok wydania: 2013
Oprawa: miękka
Wydanie: pierwsze
ISBN:
978-83-61538-53-0
Seria: Psychologia Literatury
Format: 145 x 205 mm
Cena w księgarni internetowej: 38,00 zł  28,50 zł

O Autorze:

Czesław Dziekanowski – pisarz, twórca oryginalnego nurtu powieściowej autointepretacji, badacz [dynamiki] procesu twórczego (szczególnie w literaturze), psychoanalityk, psychoterapeuta. Praca doktorska z zakresu psychologii humanistycznej, habilitacja z psychoanalizy twórczości. Profesor Uniwersytetu w Białymstoku, kieruje Zakładem Psychoanalizy i Myśli Humanistycznej. Redaktor czasopism i wydawnictw literacko-analitycznych: Świata Psychoanalizy (1995-2001), serii "Literatura i Psychoanaliza" (od 2000), serii "Psychologia literatury" (praca zbiorowa Psychologia literatury. Zaproszenie do interpretacji, ENETEIA). Organizator naukowych konferencji literaturoznawczych podejmujących interpretację twórczości metodami psychoanalizy, obok klasycznej perspektywy krytyczno-literackiej.

Autor książek i artykułów, w których zgłębia problematykę twórczości, interpretacji literackiej i autointerpretacji, w tym trylogii psychoanalitycznej: W imię Ojca i Syna, Życie jaśnie pana, Życie w śmierci – oraz scenariuszy filmowych i utworów dramatycznych. Jego powieści – Zaklęte światło (1971), Selekcjoner (1980), Frutti di mare (1990), Projektantka intymności (1995), Zaproszenie (1998), Jasnogród (2000) – tropią kluczowe wydarzenia polskiej współczesności oraz podejmują duchowe wyzwania cywilizacji naszych czasów.
Tworzywem tych dzieł jest zarówno materia społecznych zdarzeń, jak też przeżycia i wyobraźnia bohatera, który żywi się życiem swego twórcy. Całość dorobku pisarskiego i badawczo-interpretacyjnego rozwija się w nurcie prozy wizyjnej (powieść oniryczna) oraz powieści autointerpretacyjnej. Z powieści Autora emanuje energia i życiowa prawda o ludzkich pragnieniach, snach i dokonaniach. Kondensuje ona interdyscyplinarne spojrzenie na życie, które od stulecia próbuje zgłębiać psychologia i psychoanaliza. Autor pokazuje jak ważne jest dla każdego z nas udzielenie odpowiedzi na twórczy impuls, obraz, sen, idee, fantazję.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz