Czesław Dziekanowski2 listopada 2021 roku zmarł w Warszawie Czesław Dziekanowski, przyjaciel Redakcji „ALBO albo”, Wiceprzewodniczący Rady Naukowej pisma i Autor książek wydanych przez Wydawnictwo ENETEIA, nauczyciel akademicki, a przede wszystkim pisarz. Nie zdążyliśmy opublikować Jego kolejnych powieści, interpretacji literatury i prac naukowych, w tym nowego wydania monografii z dziedziny psychologii humanistycznej, którą w połowie przejrzał przed zaplanowanym drukiem.

Jak można przedstawić tego niezwykłego Twórcę, kiedy świeże łzy cisną się do oczu?

Urodził się na lubelskiej wsi, na terenie, gdzie do chwili obecnej pielęgnowana jest przebogata tradycja kowalstwa. Obserwacje i pamięć rodzinnych stron przenosił na papier, wzbogacając je swoją przebogatą, niewyczerpaną pisarską wyobraźnią. Uwiecznił historię swego dzieciństwa, rodziny i okolic, w których się wychowywał i dorastał. W jednym ze wspomnień opisał, jak jedzie ze swoim dziadkiem wozem konnym pod górę, a gdy wóz dojeżdża na jej szczyt, dziwi się, że po drugiej stronie też jest jakiś świat. Ta zdolność dziwienia się i widzenia innego, drugiego świata mocą wyobraźni towarzyszyła Czesławowi Dziekanowskiemu przez całe twórcze życie. Mamy prawo wierzyć, że za pomocą tej samej wyobraźni widzi nas z tej drugiej, Innej Strony Życia, innej podróży.

Dokonania tego niezmordowanego herosa wyobraźni są przebogate. Był nie tylko pisarzem i psychoanalitykiem, ale także twórcą nurtu prozy autointerpretacyjnej i badaczem procesu twórczego. Publikował swoje utwory w „Twórczości”, „Colloquia Communia”, „Regionach”, „Polityce”, „ALBO albo”. Był redaktorem naczelnym pisma „Świat Psychoanalizy” i kierownikiem Zakładu Psychoanalizy i Myśli Humanistycznej na Wydziale Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Białymstoku.

Jako Twórca pozostanie z nami w swoich dziełach, a jest Autorem takich książek, jak Zaklęte światło, Selekcjoner, Frutti di mare, Projektantka intymności, Zaproszenie, Jasnogród, Taniec z nieświadomością, W imię Ojca i Syna, Życie jaśnie pana, Życie w śmierci, Proza „życia w śmierci”. Psychoanaliza twórczości powieściowej Wiesława Myśliwskiego, Człowiek wygrany w psychologii humanistycznej, Rozmowy o świadomości literackiej, Poszukiwanie źródeł kreatywności, Bezkresna narracja, Szkoła wojny, Znikająca władza, Głodne oczy, Odyseja oniryczna, Marzenie.

Nabożeństwo żałobne i pożegnanie naszego Przyjaciela, Autora, Profesora odbędzie się dnia 10 listopada 2021 roku w kościele św. Rocha w Lipkowie o godzinie 13.

Zespół Redakcji ALBO albo
i Wydawnictwa ENETEIA

Marzenie

Czesław Dziekanowski

Czesław Dziekanowski stawia przed czytelnikiem nie lada wyzwanie, kreując świat, który objawia się z „perspektywy siedzenia w trumnie”. W świecie tym przyszłość, która jest oczekiwaniem, rozpływa się, przestaje mieć jakiekolwiek znaczenie, teraźniejszość zaś staje się trudnym zmaganiem z ciałem, podległym bezwzględnym procesom nietrwałości i przemijania.

W Marzeniu narrator wchodzi w rolę pacjenta. Konfrontacja z psychoanalitykiem zmusza go do odczytywania swej przeszłości z coraz to innej strony. Utwierdza narratora w przeświadczeniu, że został wybrany, natomiast sam seans psychoanalityczny staje się fascynującym, bolesnym odkrywaniem wciąż umykającej i niezgłębionej tajemnicy procesu twórczego.

Tomasz Olchanowski

Marzenie - Czesław Dziekanowski

Spis treści

Od autora do autorów

Kukiełka erotyczno‑seksualna

Nie potrafisz zakochać się głęboko  

Wewnątrz kościoła spowiada się tylko ksiądz  

Twórczość generowana emocjami do obiektu  

Tu można nabyć smakowite poczucie istnienia

Kobieta spadająca z nieba

Wszyscy chłopcy zostali dopuszczeni do Matury

Posłowie – Tomasz Olchanowski