Pytanie o granice "Ja" i naturę świadomości
Od kozetki psychoanalityka po rozmowy z małpami
Andrzej Kuźmicki
streszczenie wystąpienia na XVI Forum Inspiracji Jungowskich
„Doświadczenia graniczne i transkulturowe”
Na granicy świata świadomego i nieświadomego znajdujemy zbiór procesów wyznaczających rdzeń i granice elementu osiowego, jakim jest „ja”.
W referacie centralna będzie właśnie kwestia źródeł, granic oraz wymiarów uczestniczących w jego powstawaniu, w tym także natura skojarzonej z nim świadomości. Idąc tropem kontrapunktu: świadome–nieświadome, świadome–neurologiczne, ponowimy pytanie o granice naszego rozumienia świadomości. Wyjdziemy od psychoanalitycznej perspektywy rozumienia „ja” tudzież świadomości, a następnie przejdziemy w stronę neurologicznej koncepcji Antonio Damasio, by w końcu znowu powrócić do teorii Junga.
Podczas tej drogi sięgnę po nietypowy materiał i przykłady dotyczące doświadczeń psychicznych osób niepełnosprawnych umysłowo, jak i hipotetycznie psychicznych cech funkcjonalnych małp z grupy naczelnych. Poczynione obserwacje i przemyślenia odniosę na koniec do koncepcji Jungowskiej tak, aby odnowić granice naszego rozumienia natury oraz źródeł fenomenu, jakim jest „ja” i świadomość.
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!