Ryszard Dung Tien Jóźwiak

Urodził się 10 lipca 1954 roku w Warszawie. Z wykształcenia jest geologiem oraz trenerem sportowym. W latach 1970-1976 był zawodnikiem Judo w “WKS Lotnik”. Od roku 1974 do 1980 ćwiczył Jukado (Kempo), sztukę walki, którą stworzyli amerykańscy eksperci Jiu Jitsu. Posiada w tym stylu stopień 1 dan. Od roku 1976 prowadził zajęcia z zakresu samoobrony i Jukado w kilku klubach na terenie woj. warszawskiego m.in. w TKKF “Brzezina” w Wołominie, TKKF “Moskit”, TKKF “Toruńska” w Warszawie. Równocześnie ćwiczył Jiu Jitsu, w tym stylu uzyskał stopień 5 dan (WJJF).
W latach 1990-1991 R. Jóźwiak opierając się na ponad 20 letnim doświadczeniu opracował szkołę Jiu Jitsu Kempo Tai Jutsu, która jest systemem realnej samoobrony. Szkoła ta zyskała statut samodzielnego systemu w ramach organizacyjnych WJJKO. Od roku 1980 R. Jóźwiak związany jest z International Viet Vo Dao. Podstaw tej sztuki walki uczył się od instruktorów wietnamskich w Wiedniu (w 1980 r.). Jego nauczycielem i mistrzem jest V.S. NGO THANH KIET (obecnie sekretarz generalny IVVD) oraz V.S NGO THIET HUNG (przewodniczący francuskiej Konfederacji VVD) Znajomość VVD pogłębiał na stażach międzynarodowych m.in. we Francji, Włoszech, Hiszpanii, Kanadzie – gdzie ćwiczył indywidualnie pod okiem mistrzów klasy międzynarodowej. Ćwiczył również u Wielkiego Mistrza PHAN HOANG (twórcy IVVD, ucznia Wielkiego Mistrza NGUYEN LOC), NGUYEN VAN VIET (6 dang), BAO LAN (6 dang), DO LONG (6 dang), TRAN HUU HA (7 dang).
W roku 1988 przebywając na stażu we Francji zdobył stopień profesorski IVVD (GIAO SU) – 3 dang i otrzymał nominację na dyrektora technicznego IVVD na Polskę i kraje Europy Wschodniej. Był to pierwszy przypadek, kiedy “biały człowiek” otrzymał taką nominację w IVVD. W roku 1989 na stażu międzynarodowym IVVD w Pucku otrzymał (zgodnie ze starą wietnamską tradycją) od swojego mistrza i nauczyciela NGO THANH KIET imiÍ DUNG TIEN i został przyjęty do jego wietnamskiej rodziny. Taki zaszczyt spotyka tylko nielicznych, najlepszych uczniów.
W latach 1989-1990 R. Jóźwiak rozwijał VVD na Białorusi i doprowadził do powstania Centrum VVD w Mińsku Białoruskim. Obecnie pod jego egidą pracą tą kontynuują polscy trenerzy z PZVVD. W okresie 1990-1991 R. Jóźwiak rozwijał VVD, za zgodą IVVD w Wielkiej Brytanii. Obecnie prowadzi zajęcia VVD i samoobrony na terenie Warszawy. W roku 1997 z rąk Mistrza PHAN HOANG otrzymał czerwony pas, który jest nominacją na mistrza (Vo Su) oraz stopień 4 dang. Oprócz zajęć z zakresu VVD w poprzednich latach prowadził i prowadzi nadal treningi specjalistyczne dla Policji i grup ochroniarskich. Opracował specjalny system szkolenia dla Policji i dla ochroniarzy KEM VO COMBAT.Nakład książki Ryszarda Jóźwiaka – Viet Vo Dao. Sztuka walki z Wietnamu – został wyczerpany.

 

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz