Richard Meyer

Psychiatra, psychoterapeuta francuski (ur. w 1942 roku w Mulhouse); dyplom z socjologii na Uniwersytecie w Monpellier i Strasburgu; studia filozoficzne na Uniwersytecie w Luxemburgu; doktorat z etnologii na Sorbonie (Paryż). Pracował jako lekarz w Strasburgu i w Lozannie (Szwajcaria); był asystentem w Centre Universitaire Hospitalier w Paryżu; prowadził indywidualną praktykę psychoanalityczną oraz analityczną terapię grupową.
W latach 70. zwrócił się w stronę psychoterapii ciała. W 1976 roku stworzył własną metodę – somatoanalizę. Somatoanaliza rozwija się jako psychoterapia grupowa (socjosomatoanaliza) i terapia ciała (somatoanaliza). Od roku 1989 dr Meyer szkoli przyszłych psychoterapeutów w zakresie socjo- i somatoanalizy w Strasburgu, od 1994 w Lyonie, Paryżu, Krakowie i Budapeszcie a od 1995 w Niemczech i Rumunii. Od 1975 roku zajmuje się praktyką prywatną; prowadząc równocześnie ośrodek terapii grupowej w Strasburgu. Dr Meyer zorganizował dwa Międzynarodowe Kongresy Somatoterapii (Paryż 1988, Strasburg 1991); jest wydawcą czasopisma “Somatotherapies”.
W styczniu 1992 założył Międzynarodowe Stowarzyszenie Somatoterapii, w 1994 Francuskie Stowarzyszenie Somatoterapii, których jest przewodniczącym. Odbyły się dwa Międzynarodowe Kongresy Somatologii (Strasburg 1994, Paryż 1995). Na bazie somatoterapii rozwija teorię opartą na modelu strukturo-funkcjonalnym psychiki i proponuje somatologię jako ramy naukowe dla poszukiwań somatoterapeutycznych.
Postuluje rozwój medycyny somatologicznej (psycho- i ekosocjologicznej) wraz z propozycją Pierwszego Światowego Kongresu Psychoterapii Ciała i Somatoterapii, który odbędzie się w Paryżu w dniach 9-11 listopada 1996 roku. Richard Meyer jest członkiem licznych organizacji zawodowych, między innymi: Związku Zawodowego Psychiatrów Francuskich (SPF), Francuskiego Zrzeszenia Seksuologii Klinicznej (SFSC), Europejskiego Stowarzyszenia Psychoterapii Ciała (EABP), Międzynarodowego Zrzeszenia Psychoterapii Grupowej (IAPG).
Ponadto jest członkiem komitetu naukowego Międzynarodowego Kongresu Terapii Cielesnej i vice-przewodniczącym Francuskiego Zrzeszenia na rzecz Zbliżenia Integracyjnego i Eklektycznego w Psychoterapii (AFIEP); odznaczony przez Akademię Medyczną w Krakowie; jest członkiem Polskiej Akademii Medycyny.Pozycje Richarda Meyera w naszej Księgarni:

  • Somatoterapia

 

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz