Spotkanie z Czesławem Dziekanowskim – 29 listopada

Czyta Adam WoronowiczZapraszamy na wykład prof. Czesława Dziekanowskiego „Taniec z nieświadomością” z cyklu „Psychologia Fatum”.

Spotkanie odbędzie się 29 listopada 2010 roku o godzinie 19.00 w Laboratorium Dramatu, ul. Olesińska 21 (Mokotów, równoległa do Madalińskiego).

Fragmenty książki „Taniec z nieświadomością” czyta Adam Woronowicz. Wstęp wolny.

Wykład poświęcony nieświadomości w ujęciu filozoficznym i psychoanalitycznym. Główną manifestacją nieświadomości są marzenia senne. Są one ważnym komunikatem z nieświadomości, który można wykorzystać w procesie twórczym. Uwalnianie kreatywności poprzez marzenia senne.

Wykład profesora Czesława Dziekanowskiego, wykładowcy Uniwersytetu w Białymstoku (Zakład Psychoanalizy i Myśli Humanistycznej), pisarza, psychoanalityka, autora publikacji z dziedziny psychoanalizy i psychologii twórczości (Psychologia literatury, Rozmowy o świadomości literackiej) autora powieści – Projektantka intymności, Taniec z nieświadomością, Jasnogród, Frutti di mare, Szkoła wojny.

Wykład odbywa się w ramach cyklu „Psychologia fatum”, który stanowi próbę pokazania związków między psychiką a kulturą. Na kolejnych spotkaniach przedstawiciele różnych dziedzin pytają, dlaczego człowiek jest równocześnie zdolny do naśladowania Stwórcy i utożsamiania się z demonami. Po każdym wykładzie odbywa się dyskusja.

Program cyklu wykładów opracował dr Zenon Waldemar Dudek, redaktor naczelny pisma „ALBO albo” poświęconego psychologii głębi i psychologii kultury.

Zenon Waldemar Dudek o „Psychologii fatum”:
„Wykłady stanowią próbę pokazania związków między psyche a kulturą. Psychologiczna i antropologiczna rekonstrukcja historii, wierzeń, symboli, mitów, rytuałów świeckich i religijnych pozwala lepiej zrozumieć, dlaczego człowiek jest istotą szczególną, zdolną naśladować samego Stwórcę w aktach twórczych (budowa świątyń, zakładanie bibliotek i uniwersytetów, literatura) i zdolną utożsamiać się z demonami, które każą siać zniszczenie i cierpienie (wojny krzyżowe, inkwizycja, masowe mordy ludzi chorych psychicznie, terroryzm).

Identyfikacja zakamarków ludzkiej psychiki, gdzie i jak wylegają ludzkie mity wojenne i mity zbawcze, to zadanie niezwykle trudne, ale fascynujące. Psychologia, psychiatria, historia, antropologia, archeologia, filozofia kultury zbliżają się do siebie, usiłując pokazać i zrozumieć ludzką kulturę i psyche w wielowymiarowym ujęciu.”

Patronem wykładów jest wydawnictwo ENETEIA.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz