“Królewna Śnieżka” – czytanie

Zapraszamy na czytanie „Królewny Śnieżki” w cyklu „Zapomniane w baśni”. Czyta Joanna Jeżewska. Spotkanie odbędzie się 17 października 2011 roku o godzinie 19.00 na Scenie Przodownik (dawne Laboratorium Dramatu), ul. Olesińska 21 (dojazd od Puławskiej, równoległa do Madalińskiego). Wstęp wolny. W dyskusji wezmą udział prof. Katarzyna Schier, prof. Paweł Dybel i moderujący dyskusję dr Cezary Żechowski.

Kim była Śnieżka? Co może wydarzyć się w relacji między dojrzewającą córką i jej matką? O czym mówi nam „lustro wewnętrzne”? Czy przebudzenie z letargu zawsze prowadzi do znalezienia szczęścia w życiu?

Na te i inne pytania spróbują odpowiedzieć prof. Katarzyna Schier (psychoanalityk), prof. Paweł Dybel (filozof) i moderujący dyskusję dr Cezary Żechowski (psychoterapeuta).

Cykl spotkań „Zapomniane w baśni” poświęcony jest analizie bajek, baśni, legend, przekazów ustnych, przypowieści i klechd. Opiera się on na założeniu, że baśnie biorą swój początek w dawnych, zapomnianych na ogół wierzeniach i mitach, a z drugiej strony opisują istotne doświadczenie człowieka, wyzwania i trudności jakie napotyka on w swoim rozwoju. To odwołanie się do przeszłości indywidualnej i zbiorowej, do początku, zapominania i przypominania, do dzieciństwa pełnego idealizacji, heroicznych fantazji, realnych i wyimaginowanych lęków, powoduje, że baśń staje się cennym depozytem wiedzy niezależnie od wieku osoby zgłębiającej jej treść. Celem spotkań jest spojrzenie na baśń oczyma współczesnego człowieka.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz