Droga wojownika – wykład dr J.T. Bąbla

Zapraszamy na wykład “Droga wojownika”, który poprowadzi doktor Jerzy Tomasz Bąbel, autor książki Reinkarnacja.

Spotkanie z cyklu “Psychologia Fatum” odbędzie się 7 lutego 2011 roku o godzinie 19.00 w Laboratorium Dramatu, ul. Olesińska 21 (Mokotów, równoległa do Madalińskiego). Wstęp wolny.

Kolejne spotkanie z cyklu: 7 marca, dr Andrzej Kuźmicki – “Symbolika przemiany w alchemii”.

Dzieje ludzkości to również dzieje wojen toczonych z przerwami od epoki kamienia po dzień dzisiejszy, od potyczek niewielkich grup paleolitycznych łowców po gigantyczne konflikty i zmagania supermocarstw o zasięgu światowym. Wojny miały różnorakie przyczyny i charakter (wojny obronne, prewencyjne, imperialne, rewolucyjne, święte, sprawiedliwe i niesprawiedliwe, absolutne, totalne itd. itp.). W ciągu ich trwania powstawały i nieprzerwanie się rozwijały rodzaje broni i sposoby obrony, strategie i taktyki, sztuki walki i skutecznego unicestwienia przeciwnika. Walka jest immanentną cechą homo sapiens. W wyniku ewolucji i specjalizacji pierwotny myśliwy stał się wojownikiem, rycerzem i zawodowym żołnierzem. Analiza etosu wojownika wykazuje wiele identycznych cech niezależnych od czasu, miejsca i kultury.

Droga wojownika to nie tylko nauka sztuki wojennej – zabijania innych ludzi, ale odpowiednia obróbka psychiczna, „wdrukowywanie w pamięć” zasad i zachowań. To także nauka pokonywania stresów pourazowych i konfliktów sumienia. Wojna czyni niekiedy z wojownika bohatera, ale często także tchórza, zdrajcę, mordercę, gwałciciela i bestię. Odsłania mroczną część ludzkiej psyche, ujawnia atawistyczne instynkty. Zmusza człowieka do podstawowej, fundamentalnej wręcz konfrontacji z archetypem Cienia, której wynikiem jest zmiana osobowości (przemiana w bezlitosnego potwora lub w „świętego rycerza”). Droga wojownika jest drogą przez zewnętrzne i wewnętrzne piekło, szaleństwo i chwałę a najczęściej przez śmierć. Wojny były, są i niestety będą, a wymarzony pokój dla ludzkości jest wiecznie oddalającym się idealistycznym celem.

Cykl wykładów „Psychologia Fatum” stanowi próbę pokazania związków między psychiką a kulturą. Na kolejnych spotkaniach przedstawiciele różnych dziedzin będą pytać, dlaczego człowiek jest równocześnie zdolny do naśladowania Stwórcy i utożsamiania się z demonami. Po każdym wykładzie odbędzie się dyskusja.

Wykłady odbywają się w jeden poniedziałek w miesiącu. Program cyklu wykładów opracował dr Zenon Waldemar Dudek, redaktor naczelny pisma „ALBO albo” poświęconego psychologii głębi i psychologii kultury.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz