Streszczenie
książki Psychoterapia. Praktyka
pod red. Lidii Grzesiuk
Najogólniej rzecz ujmując, psychoterapia najczęściej stosowana jest wobec pacjentów neurotycznych i osobom głównie z tymi zaburzeniami poświęcona jest część pierwsza i druga niniejszej książki, natomiast części III–V opisują to, co jest specyficzne w psychoterapii osób doświadczających innych zaburzeń. I tak część trzecia dotyczy psychoterapii osób z zaburzeniami borderline (z pogranicza nerwicy i psychozy) oraz pacjentów schizofrenicznych. W kolejnych rozdziałach tej części zaprezentowane zostały sposoby rozumienia zaburzeń oraz zasady pracy psychoterapeutycznej stosowane wobec tej kategorii pacjentów w psychoanalizie, w podejściu behawioralno-poznawczym, w psychoterapii humanistyczno-egzystencjalnej. Odrębny rozdział charakteryzuje psychoterapię podtrzymującą wykorzystywaną zazwyczaj przez mniej kompetentnych terapeutów w pracy z pacjentami schizofrenicznymi, zwłaszcza odczuwających poważniejsze dolegliwości.
Część czwarta książki poświęcona jest psychoterapii pacjentów depresyjnych. I tak kolejne rozdziały omawiają rozumienie tej kategorii zaburzeń, organizację przebiegu psychoterapii, podstawowe zjawiska występujące w terapii oraz specyficzne techniki wykorzystywane w następujących szkołach: terapii behawioralno-poznawczej, podejściu interpersonalnym, podejściu psychodynamicznym oraz analizie bioenergetycznej Lowena.
Część piąta dotyczy innych niż przedstawione wcześniej (w częściach trzeciej i czwartej) specyficznych zastosowań psychoterapii. Omówione dotychczas części obu książek składających się na podręcznik akademicki zajmują się psychoterapią osób dorosłych. Samodzielny rozdział w drugiej książce jest poświęcony psychoterapii dzieci i młodzieży (pokazanej głównie z perspektywy psychoanalitycznej posiadającej bogatą w tym zakresie tradycję). Szczegółowo zaprezentowano w niej także poglądy na temat mechanizmu często występujących u młodzieży zaburzeń odżywiania oraz sposoby pracy terapeutycznej proponowane przez poszczególne szkoły psychoterapii. W odrębnych rozdziałach omówiona jest terapia potraumatyczna mająca zastosowanie głównie wobec osób z rozpoznaniem PTSD i pomoc psychologiczna osobom, które przeżyły specyficzną – seksualną traumę. Scharakteryzowana została również psychoterapia osób z zaburzeniami seksualnymi. Omówiona jest kwestia, jak w poszczególnych szkołach ujmowana jest problematyka poczucia winy i jakie formy pracy są przez nie proponowane. Drugi wolumin podręcznika akademickiego zamyka prezentacja problematyki zastosowań psychoterapii wobec pacjentów chorych na nowotwór.
prof. dr hab. Lidia Grzesiuk
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!